اسلایدر 1

اسلایدر 1

اسلایدر 2

اسلایدر 2

اسلایدر3

اسلایدر3

اسلایدر 4

اسلایدر 4

اسلایدر 5

اسلایدر 5

اسلایدر 6

اسلایدر 6

ازسوی محقق ایرانی با طراحی کورۀ مقاو متی بهینه‌ سازی مصرف انرژی در صنایع آجر و کاشی عملیاتی شد

خبر

 

 محقق ایرانی دانشگاه صنعتی اصفهان از طراحی کورۀ مقاو متی با دمای بالا و مؤثر در بهینه سازی مصرف انرژی صنایع آجر و کاشی خبر داد.

 

به اعتقاد محمدرضا سلیم ‌پور عضو هیأت علمی دانشکدۀ مکانیک دانشگاه صنعتی اصفهان،در کشور ما کوره‌ های بسیار زیادی وجود دارند که اکثر آن­ها دارای سیستم قدیمی هستند که این مسئله منجر به مصرف بالای انرژی در آن­ها می‌شود درحالی ­که با صرف هزینه ‌ای کم و به سادگی می‌توان مصرف انرژی آن­ ها را تا ۴۰ درصد کاهش داد. به گفتۀ این محقق در این طرح نخست به بررسی پتانسیل‌ های موجود برای کاهش مصرف انرژی پرداخته شده است و در حال حاضر مشغول طراحی سیستم‌های موردنیاز برای این مسئله هستیم تا در مرحلۀ بعدوارد فاز اجرایی شویم.

بنابراین گزارش: طبق اظهارات عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان،طراحی مشعل جدید،چیدمان بهینۀ بلوک‌ها وآجرها وعایق ‌کاری مناسب کوره‌ ها ازجمله مواردی هستند که درکاهش مصرف انرژی مؤثر می­ باشند و در این طرح در نظر است تا مصرف گاز در کوره‌ ها کاهش داده شود.

براساس این گزارش: وی می­گوید؛ هم­چنین طرح دیگر ساخت کوره ‌های مقاومتی دما بالا را در دست اجرا داریم که براساس این طرح ساخت کوره ‌هایی با دمای ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ درجه برای ذوب قطعات خاص مدنظر است.
در صنعت آجر حدود ۷۰۰۰ کارخانۀ فعال در ایران موجود است که میزان تولید اسمی سالیانۀ آن­ ها بیش از ۵۰ میلیون تن است و محصولات اکثر ‌این کارخانجات،شامل آجرسنتی،آجرماشینی و بلوک،همه با فن ‌آوری قدیمی ‌تولید می‌ شوند که علاو ه ­بر انرژی‌ بری بسیار بالا، در تولید (بیش از ۲ برابر انرژی ‌بری تولید آجر با فن ‌آوری جدید)، از بسیاری مزایای نهفته در استفاده از آجرهای جدید بی ‌بهره هستند.

این گزارش می ­افزاید: سهم ۴۵ درصدی هزینه ‌های انرژی در تولید آجر از دیدگاه اقتصاد ملی، خود بیانگر شدت انرژی مصرفی بسیار بالا در این صنعت و لزوم توجه به آن است.

 خبرگزاری مهر

 

 

 

 

تیر ۹, ۱۳۹۴